Dudak Kuruması Ve Çözümleri

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppPaylaş

Dudak kuruluğu hem kış hem de içinde bulunduğumuz yaz aylarında en çok karşılaştığımız sorunlardan biri. Dudakların kuruması, çatlamaya, beyazlamaya, önlem alınmazsa ilerleyen dönemde yaralara bile yol açabiliyor. Bu nedenle mevsime göre dudak bakımı yapmak hem estetik bir görüntü hem de sağlık açısından son derece önemli.

Dudak kuruluğu kötü görüntünün yanı sıra can acısına da neden olabiliyor

Dudak kuruluğu kötü görüntünün yanı sıra can acısına da neden olabiliyor

Dudak kurumasının nedenleri

Dudak kurumasının nedenleri mevsimlere göre farklılık gösterir. Ayrıca dudak kuruluğu bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Dudak kuruluğu nedenleri şunlardır;

  • Vücudun aşırı su kaybetmesi
  • Kuru soğuk ve rüzgar
  • Dudakları sürekli yalama alışkanlığı
  • Dudakları ısırma
  • Yaz aylarında sıcak hava ve güneş ışınlarına fazla maruz kalma
  • Uzun süre boyunca yiyecek ve içecek tüketmeme
  • B 12 vitamini eksikliği
  • Diş hastalıkları

Görüldüğü gibi dudaklarda kuruluk hastalıklar ve vitamin eksikliği de dahil olmak üzere farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden bu sorunun çözümü için öncelikle sorunun altında yatan nedeni bulmaya odaklanmalıyız. Örneğin dişinizde çürük varsa ne kadar nemlendirici kullanırsanız kullanın bu sorunla karşılaşmaktan kurtulamayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle genel sağlığınıza özen göstermelisiniz.

Nemlendiriciler dudak bakımı için vazgeçilmez

Nemlendiriciler dudak bakımı için vazgeçilmez

Yaz-kış dudak nemlendiricisi kullanmak gerekiyor

Dudaklar vücudun en hassas bölgelerinden biri. Dolayısıyla hem sıcak hem de soğuk havalardan etkilenen dudakları bu etkilerden korumanın yolu yaz-kış dudak bakım ürünleri ve nemlendiricileri kullanmaktan geçiyor. Mevsim koşullarına uygun ürünler seçmenin de çok daha faydalı olacağını ekleyelim.

Yazın koruma faktörlü dudak bakım ürünlerini tercih edin

Yaz aylarında güneş koruma faktörlü dudak bakım ürünleri kullanmak hem dudaklarınızın nem kaybetmesini engeller hem de dudakların güneşin zararlı ışınlarından korunmasını sağlar. Bu nedenle yaz aylarında kozmetik markalarınca üretilen koruma faktörlü dudak bakım ürünleri ve nemlendiricilerini kullanmak en doğrusu.

Yazar : Hande Celensu

06.08.2015 , , , , , ,
Kadın Sağlık ve Yaşam

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Namaz Takip