Stent Nedir? Ne İçin Kullanılır?

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppPaylaş

 

Merak etmeyin, stent bir marka veya yeni bir akım değil, sağlığınız için son zamanların en çok kullanılan yöntemidir. Stent, damar tıkanıklığı sonucu oluşmuş hastalıkların kurtarıcısıdır. Stenti aslında biraz da markalaştırıp her ayrı marka için farklı renk de stent oluşturulmuştur. Stent bir nevi damar görevi görmekte ve damarınızın şeklini almaktadır. Damar içerisine yerleştirilen stent, sonradan patlar mı? Ya da sulanır mı? Stent’in zararları nelerdir? Hepsinden bahsedeceğiz.

Stent’in şekli çok ince bir boru şeklindedir ve bunun nedeni damarlarınızın içerisine kolayca yerleştirilebilir olması ve aynı zamanda stentin damar içerisine gömülebilmesi içindir. Halk tarafından bilinen ve kulaktan dolma bilgilerle dolaşan stent bilgisi doğru değildir. Yağlı ve sulu stent çeşidi bulunmamaktadır! Stent sadece bir ilaçtır ve stent çeşitleri kendi arasında 4’e ayrılarak; metal stent, ilaçlı stent, eriyebilen stent ve yama stent kategorilerini oluşturmaktadır. Bu stentler adlarına göre farklı damar çeşitleri için kullanılmaktadır.

hrthtjt

Eğer damar ince ve uzun bir yapıya sahip ise ilaçlı stent, damar geniş çaplı ve kısa bir darlığa sahipse metal stent kullanılmaktadır. Eriyebilen stent bypass yöntemi için, yama stent ise damar üzerinde ve çevresinde yırtık olduğu zaman kullanılmaktadır.

Stent ve balon patlatma nedir?

Aslında balon patlatılmayıp damar içerisinde yardım ile şişirilip indiriliyor böylece damar içerisinde açıklığa kavuşuluyor. Şimdilerde ise balon şişirme yöntemi bırakılıp stent tedavisine geçilmesi tedavi sırasında daha az risk alınmasına sebep oldu. Daha sonra ise sadece stentler bırakılıp ilaçlı ve balonlu stentler geliştirilerek hastayı daha az risk altına soktular. En sık kullanılan stent çeşidi ise ilaçlı stenttir.

Yazar : Merve Öziş

21.08.2015 , , , , , , , , ,
Sağlık ve Yaşam

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Namaz Takip