Su İçmeyen Hayvan Var Mı?

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppPaylaş

Su yaşamın temeli, öyle ki dünyanın da vücudumuzun da %80’i sudan oluşuyor. Durum böyleyken” su içmeyen hayvan var mı? “sorusu saçma gibi gelebilir ama bu sorunun cevabı evet. Hem de sadece bir tane de değil birçok su içmeyen hayvan var yerkürede.

Dünyanın en sevimli hayvanlarından biri olan koala hiç su içmiyor

Dünyanın en sevimli hayvanlarından biri olan koala hiç su içmiyor

Koala ne demek?

Koala ne demek sorusunun bu yazı ile ne alakası var diye düşünmeyin, çünkü çok ilgisi var. Koala Avustralya yerlileri olan Aborijinlerin dilinde su-içmeyen anlamına geliyor. Koala dünyadaki su içmeyen hayvanlardan biri. Avustralya’da yaşayan Koala vücuduna gereken suyu besininin çoğunluğunu oluşturan okaliptüs yapraklarından alıyor.

Bazı kuşlar da su içmiyor

Koalanın yanı sıra bazı kuş türleri de su içmiyor ve bu kuşlar da su ihtiyaçlarını yedikleri besinlerden karşılıyor. Bu kuşlar arasında bir karga türü olanve çöl tarla kuşları sayılabilir. Bazı kuşlarsa su bulamazlarsa içmeden yaşayabiliyor ancak bulduklarında da az miktarda olsa da içiyorlar.

Kanguru faresi su içmeden yaşıyor

Kanguru faresi su içmeden yaşıyor

Kanguru faresi de su içmeden yaşıyor

Kanguruya çok benzediği için adı kanguru faresi olan minik çöl faresi tüm yaşamı boyunca hiç su içmez. Çöl ortamında su bulunmadığı için ihtiyacı olan suyu çölde yetişen bitkilerin yumrularını yiyerek gideren kanguru faresi sevimli görünüşüyle de dikkate değer bir canlı bu arada. Kanguru farelerinin en büyüğü sadece 30 cm, en küçükleriyse 15 santim uzunluğunda oluyor. Bu arada kanguru faresinin diğer adının keseli fare olduğunu da ekleyelim. Bu minik farelerin aynı kangurular gibi keseleri olduğu için keseli fare olarak da adlandırılıyorlar.

Görüldüğü gibi su içmeyen hayvanlar var, sayıları çok değilse bile dünyada ne denli değişik yaşam şekilleri olabildiğinin harika bir kanıtı olan bu hayvanlar genellikle çöllerde yaşıyor. Bundan da canlıların yaşadıkları çevrenin koşullarına göre şekillendikleri sonucu çıkıyor ki gayet de doğru bir sonuç.

 

Yazar : Hande Celensu

02.08.2015 , , , , , ,
İlginç Yazılar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Namaz Takip